وی دل

جامع‌ترین راهنمای خرید عینک آفتابی اصل و بهترین مارک - وی دل

خرید عینک آفتابی

با گذر زمان و گرم‌تر شدن کره‌ی زمین، عینک‌های آفتابی به یکی از مهم‌ترین اقلام و اجناس در زندگی هر انسانی تبدیل شده‌اند. به همین منوال که لایه‌ی اوزون هر لحظه نازک‌تر می‌شود، دو عضو بسیار حساس در انسان _ یعنی چشم و پوست _ هرلحظه بیشتر و بیشتر در معرض خطرات جدی اشعه‌ی خورشید قرار می‌گیرند و در صورت استفاده‌نکردن از ابزار و لوازم ایمنی، پوست و چشم شما نیز دچار آسیب‌های جدی می‌شوند. عینک آفتابی و کرم‌های ضد آفتاب، دو ابزار مهم برای جلوگیری از این آسیب‌ها هستند.

اما هدف ما در این مقاله صحبت کردن راجع به خطرات اشعه‌ی خورشید نیست. ما قرار است سیر تا پیازِ خریدن یک عینک آفتابی را بیاموزیم و به شما یاد بدهیم که در هنگام خریدن یک عینک آفتابی، باید چه معیارهایی را به چه دلایلی رعایت کرد. در قدم اول، باید به شما بگویم که لطفاً زیبایی و رنگ و این‌گونه مسائل را در اولویت آخر خود قرار دهید. عینک آفتابی می‌توانید وسیله‌ای برای زیباتر کردن صورت شما باشد، اما هدف اصلی آن، حفظ امنیت چشم‌های شماست. عینکی که نتواند چشم‌های شما را در برابر انواع خطرات حفظ کند، هرچه‌قدر هم که زیبا و خوش‌رنگ باشد، یک قِران هم ارزش ندارد.

راهنمای خرید عینک آفتابی

چه معیارهایی باید برای خرید عینک آفتابی در نظر گرفته شوند؟

بودجه‌ی مورد نیاز برای خرید عینک آفتابی

هیچ‌کس نمی‌تواند کیفیت یک عینک آفتابی یا هر محصول دیگری را از روی قیمتش تضمین کند و این کار شدیداً احمقانه‌ است. چه بسیار مواردی پیش آمده که مشتری به خاطر قیمت بالای محصول، فکر می‌کند بهترین عینک آفتابی جهان را خریده است، در حالی که با نصف همان بودجه، می‌توانست عینکی با کیفیت‌تر و با طول عمر بیشتر را خریداری کند. در این دوره و زمانه که همه به دنبال استفاده از محصولات برند و معروف هستند، از این‌طور اشتباهات به وفور پیش می‌آید و ما هر روز شاهد وقوع این ماجرا در بین اطرافیان خود هستیم. اما ما به شخصه به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتی اگر به دنبال خرید یک برند محبوب و معروف هستید، به فروشگاه‌ها و مغازه‌های معروف و مورد اطمینان و رسمی بروید تا مبادا جنس تقلبی را به شما بفروشند.

حفاظت در برابر اشعه‌ی ماورای بنفش یا همان UV

محافظت در برابر اشعه‌ی ماورای بنفش یا همان UV یکی از متعارف‌ترین ویژگی‌هایی است که در بین عینکهای آفتابی استاندارد دیده می‌شود. کار اصلی این قابلیت این است که اجازه‌ی برخورد اشعه‌ی ماورای بنفش با چشمان شما را ندهد و در اکثر مواقع عینک‌های آفتابی می‌توانند تا ۹۹ درصد از این اشعه را دفع کنند. شما می‌توانید میزان محافظت هر عینک آفتابی را از روی عدد نوشته شده بر رویش تشخیص دهید؛ به طور مثال اگر بر روی عینکی نوشته شده  UV400، یعنی این عینک آفتابی قادر است تا ۴۰۰ نانومتر اشعه‌ی ماورای بنفش را از چشمان شما دور کند.

بهترین مارک عینک آفتابی

رنگ شیشه‌های عینک آفتابی

شاید شما هم جزو آن دسته از کسانی باشید که فکر می‌کنند هرچه رنگ عینک آفتابی تیره‌تر باشد، میزان محافظت عینک مورد نظر از چشم‌های شما نیز بیشتر است. اما این باور کاملاً غلط است و رنگ شیشه‌های عینک هیچ تاثیری در کیفیت عینک ندارند. اما ناگفته پیداست که رنگ شیشه‌های عینک، در دیدِ شما و تشخیص رنگ‌های شما از فضای اطراف تاثیرگذار است. همان‌طور که وقتی عینکی با شیشه‌های سیاه به چشم می‌زنید، همه‌چیز را تیره‌تر می‌بینید، وقتی عینکی با رنگ شیشه‌ی زرد بزنید همه‌چیز را روشن‌تر می‌بینید و این موضوع می‌تواند اندکی برای شما مشکل‌ساز بشود. برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی، بهتر است از رنگ‌هایی همچون سبز، قهوه‌ای و خاکستری استفاده کنید. البته رنگ سیاه هم که طرفداران بسیار بسیار زیادی دارد، گزینه‌ی بی‌نظیری است چرا که تقریباً هیچ تاثیری در رنگ‌های فضای اطراف شما ندارد و همه‌چیز را دست‌نخورده باقی می‌گذارد.

شیشه‌های عینک

شیشه‌ی عینک رسماً مهم‌ترین بخش عینک آفتابی شما محسوب می‌شود، در نتیجه، در هنگام خرید باید شیشه‌های محصول مورد نظرتان را به خوبی بررسی کنید و ببینید که آیا به خوبی تراش خورده‌اند یا خیر. برای بررسی و تست چنین موضوعی، می‌توانید عینک را در فاصله‌ی معینی از صورت‌تان نگه دارید و سرتان را به جلو و عقب حرکت دهید. اگر در حین این عمل، شکستگی‌ای در تصاویر دیده شد، می‌توانید سریعاً نتیجه بگیرید که شیشه‌های این عینک غیر استاندارد بوده و به خوبی برش نخورده‌اند.

پلاریزه بودن

پلاریزه بودن نیز یکی از قابلیت‌هایی است که اخیراً در بین دارندگان عینک آفتابی یا طرفداران آن، سر و صدای زیادی کرده است. در حقیقت، وقتی یک عینک قابلیت پلاریزه را داشته باشد، بدین معنی است که وقتی نور به فضاهای منعکس‌کننده‌ای همچون آب یا آینه برخورد کرده و به چشم شما منعکس می‌شود، عینک اجازه‌ی اذیت شدن چشمهای شما را نمی‌دهد و این نودر منعکس‌شده را به خودش جذب می‌کند.

اندازه‌ی عینک

همان‌طور که از اول مقاله بارها تکرار کردیم، هدف اصلی از خرید یک عینک آفتابی تامین امنیت چشمان شماست. در نتیجه، هرچه عینک آفتابی بزرگ‌تر باشد، می‌تواند فضای گسترده‌تری از چشم‌ها و دور چشم‌های شما را محافظت کند. عینکی که بتواند دور چشمان شما تا استخوان گونه‌تان را بپوشاند، انتخاب مناسبی می‌باشد.

عینک آفتابی

تناسب عینک با فرم صورت

خب، تا این‌جای کار رنگ و شیشه و قابلیت‌های مختلفِ یک عینک دودی مناسب را بررسی کردیم. حالا وقت آن است که ببینیم برای هرچه زیباتر شدنِ صورت‌مان، باید به دنبال چه عینک‌هایی برویم. اول از همه، شما می‌بایستی فروم صورت خودتان را تشخیص دهید. در ادامه، برای هر فرم، انواع مشخصی از عینک‌های آفتابی را معرفی می‌کنیم که می‌توانند صورت شما را زیباتر کنند:

فرم صورت بیضی: ناگفته پیداست که این فرم صورت، زیباترین و ایده‌آلترین فرم صورت ممکن برای عینک و عینک‌های آفتابی است. کسانی که صورت‌شان فرمی بیضی‌شکل دارد، عینک‌هایی با عرض زیادِ فریم توصیه می‌شود. همچنین می‌توانید از این فرم عینک‌ها نیز بیشترین بهره‌ی زیبایی را ببرید: ویفرر، خلبانی، کلاب مستر، چند ضلعی، پروانه‌ای، مستطیل، مربع.

فرم صورت گرد: همان‌طور که می‌دانید، صورت‌های گرد به عینک‌هایی نیاز دارند که صورت‌شان را باریک‌تر یا کشیده‌تر نشان دهد. زدنِ عینک‌هایی که گردیِ صورت ایشان را تشدید کند، به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. اگر شما هم جزو کسانی هستید که صورت گردی دارید، عینک‌های آفتابی با فریم زاویه‌دار و باریک به شما توصیه می‌شود. بهترین فرم‌های عینک برای شما نیز عبارتند از: خلبانی، پروانه‌ای، مربع و مستطیل.

فرم صورت مربعی: این دسته از افراد نیز بهتر است مثل مورد قبلی، از عینک‌هایی استفاده کنند که صورت‌شان را باریک‌تر یا کشیده‌تر نشان می‌دهد. اگر فرم صورت شما حالتی مربعی دارد، در نتیجه عینک‌هایی با نوع فریم باریک، منحنی و یا عریض می‌توانند با صورت شما هماهنگ باشند. همچنین، بهترین فرم‌های عینک برای صورت شما عبارتند از: خلبانی، ویفرر، کلاب مستر، گرد، بیضی، گربه‌ای و پروانه‌ای. چنین عینک‌هایی به راحتی می‌توانند زاویه‌ی صورت شما را محو کنند.

فرم صورت مستطیلی: اگر صورت شما فرمی مستطیلی دارد، در نتیجه عینک‌هایی با فریم عمیق، پل کوتاه یا عینک‌هایی با فریم‌های تزئین شده می‌توانند انتخاب‌های زیبایی برای شما باشند. زیباترین فرم‌های عینک برای نوع صورت شما عبارتند از: خلبانی، ویفرر کلاب مستر، گرد، چند ضلعی، گربه‌ای، بیضی و پروانه‌ای. چنین فرم‌هایی می‌توانند از کشیدگی فرم صورت مستطیلی بکاهد و زیبایی شما را دوچندان کنند.

فرم صورت لوزی یا الماسی: اگر شما هم صورتی لوزی‌شکل دارید، در نتیجه عینک‌هایی با فریم بدون لبه می‌توانند انتخاب بسیار جذابی برای شما باشند. اگر به دنبال بهترین فرم‌های عینک می‌گردید، می‌توانیم این موارد را به شما معرفی کنیم: گربه‌ای، خلبانی، بیضی و گرد. از آن‌جایی که فرم صورت لوزی یا الماسی، گونه‌های برجسته را نیز به همراه دارد، چنین فریم‌ها و فرم‌های عینکی می‌توانند از برجستگی بیش از اندازه‌ی گونه‌ها بکاهند.

فرم صورت مثلثی: اگر صورت شما فرم مثلثی دارد، در نتیجه عینک‌هایی با فریم‌های تزئین شده یا فریم‌هایی که جزئیات مضاعف دارند می‌توانند به راحتی زیبایی صورت شما را دوچندان کنند؛ چرا که چنین فرم صورتی، پیشانی باریک را نیز به همراه دارد و برای خرید عینک آفتابی، باید به دنبال عینک‌هایی رفت که عرض پیشانی را بیشتر نشان می‌دهند. بهترین فرم‌های عینک برای صورت شما عبارتند از: خلبانی، گربه‌ای، کلاب مستر، بیضی، چند ضلعی و مستطیل.

فرم صورت قلبی: اگر صورت شما نیز فرمی قلبی‌شکل دارد، پس یعنی پیشانی شما نیز عریض بوده و چانه‌ی تیزی دارید. در نتیجه فریم‌های رنگ روشن و یا عینک‌های آفتابی بدون فریم می‌توانند گزینه‌ی قشنگی برای نوع صورت شما باشند. همچنین، بهترین فرم‌های عینک برای شما عبارتند از: خلبانی، چند ضلعی، گرد، مربع، پروانه‌ای، ویفرر و مستطیلی.

تا این‌جای کار، تمام معیارهای لازم برای خرید یک عینک آفتابی را به شما گفتیم و باقی راه را به خودتان می‌سپاریم. می‌توانم به جرئت بگویم که با دانستن این نکات، بدون نیاز به کمک دیگران و یا حتی فروشنده‌ها، می‌توانید بهترین و زیباترین عینک آفتابی متناسب با صورت‌تان را انتخاب کنید تا با این کار با یک تیر دو نشان بزنید: هم زیبایی خود را افزایش دهید و هم امنیت چشمان‌تان را تا سال‌های سال حفظ کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.