وی دل

جامع‌ترین راهنمای خرید دستگاه تست قند خون در ایران بهترین و دقیق ترین مارک - وی دل

بهترین و دقیق ترین مارک دستگاه تست قند خون

در دنیای امروزه که غذاها همواره به سمت شیرین‌تر شدن حرکت می‌کنند، خرید یک دستگاه قند خون مخصوصاً برای افراد سالمند به یک امر واجب تبدیل شده است. قند خون یکی از حیاتی‌ترین معیارها در بدن انسان است _ خصوصاً اگر شما به قند خون، دیابت یا بیماری‌های وابسته مبتلا باشید.

میزان زیاد یا کم بودن قند خون می‌تواند برای مشکلات پزشکی بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد، در نتیجه خرید یک دستگاه تست قند خون و استفاده‌ی منظم از آن می‌تواند کمک شایانی به وضعیت بدنی شما بکند.

دستگاه تست قند خون هم یکی از آن دستگاه‌هایی است که کم‌تر کسی به انواع آن آشنایی دارد و در هنگام خرید می‌داند که چه معیارهایی را مد نظرش قرار دهد. در این مقاله، توضیحاتی مختصر اما مفید راجع به خود دستگاه و معیارهایی که باید در هنگام خرید در نظر بگیرید را آورده‌ایم تا بتوانید بهترین دستگاه تست قند خون در بازار را تشخیص داده و خریداری کنید.

بهترین دستگاه تست قند خون

روش استفاده از دستگاه تست قند خون

دستگاه‌های تست قند خون براساس نوع استفاده‌شان به دو دسته تقسیم می‌شوند:

روش فتومتری: دستگاه‌هایی که از این روش استفاده می‌کنند، در واقع با استفاده از یک منبع نور، یک واکنش آنزیمی توسط گلوکز انجام می‌دهند و مادهای رنگی را تولید می‌کنند. این ماده‌ی رنگی طیف رنگ خاصی دارد که با توجه طول موج مشخص خود، به نوار تست می‌رسد و دستگاه با توجه به اندازه‌گیری این موج و برخی از معیارها، میزان قند خون شما را اطلاع می‌دهد.

روش الکترو شیمیایی: دستگاه‌هایی که از این روش استفاده می‌کنند، گلوکز را اکسید کرده و به الکترون تبدیل می‌کنند. در این روش، میزان تناسب میان تعداد الکترون و میزان الکترون‌های تولید شده مد نظر است. این دستگاه به نور وابستگی ندارد و این منظر، خطای کم‌تری را شامل می‌شود.

چه آنزیم‌هایی در دستور کار دستگاه‌های تست قند خون وجود دارند؟

در هنگام خرید دستگاه تست قند خون، شما چندین نوار قند خون را می‌بینید که به مواد شیمیایی خاصی آغشته شده و میزان قند خون شما را مشخص می‌کنند. آنزیم‌های گلوکز اکسیداز(GOD)  و دهیدروژناز یا همان (GDH-PQQ) از جمله‌ی همین آنزیم‌ها هستند. البته تیم متخصص ما به شما پیشنهاد می‌کند که از دستگاه‌هایی استفاده کنید که آنزیم گلوکز اکسیداز را دارا هستند؛ زیرا آنزیم دهیدروژناز اصولاً قند خون شما را به مراتب بالاتر از حد واقعی خود نشان می‌دهد.

قیمت دستگاه تست قند خون

در هنگام خرید یک دستگاه تست قند خون باید به چه معیارهایی توجه کنیم؟

بودجه، یکی از مهم‌ترین معیارها در خرید هر محصولی

چه بودجه‌ای را برای خرید این محصول در نظر دارید؟ یادتان باشد که دستگاه تست قند خون، تنها چیزی نیست که شما نیاز دارید. نوار تست قند خون و سوزن مورد نیاز، از جمله وسایل اضافی‌ای است که در طی استفاده از محصول باید به کار برده شوند. در نتیجه، خرید دستگاه تست قند خون ارزان شاید در آغاز خوشایند باشد، اما با گذشت زمان نیاز بسیار بیشتری به این موارد جانبی پیدا می‌کنند و در نتیجه جیب شما را خالی می‌کنند.

میزان دقت در دستگاه تست قند خون

میزان دقت در اندازه‌گیری قند خون اهمیت بسیار والایی دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که در حین خریدن چنین محصولی، موردی را انتخاب کنید که بالاترین میزان دقت و کم‌ترین میزان خطا در تشخیص را به همراه داشته باشید. دانستن میزان دقیق قند خون بسیار مهم است، چراکه بالا یا پایین بودن عدد نشان داده شده توسط دستگاه، می‌توان در تشخیص دکتر ایجاد اختلال کند و باعث بروی اشتباهات وحشتناکی شود. البته در تعیین میزان قند خون، معیارهایی مانند روش اندازهگیری قند خون، نوع کد گذاری دستگاه و نداشتن حجم خون مناسب نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

نوع کدگذاری دستگاه تست قند خون

کدگذاری در چنین دستگاه‌هایی به آسانی صورت می‌گیرند. کد مورد نیاز برای هردستگاه بر روی نوار قند خون موجود است و شما می‌توانید این کد را وارد دستگاه کنید و از دستگاه استفاده کنید. البته در دستگاه‌های پیشرفته‌تر، نیازی به وارد کردن کد نیست.

میزان حجم خونِ وارد شده

در مدل‌های قدیمی دستگاه تست قند خون سیستمی تحت عنوان سیستم کنتر حجم خون یا همان BVC  تعبیه شده بود که وقتی میزان نامناسبی از حجم خون وارد دستگاه می‌شد، شما را با یک پیغام خطا مواجه می‌کرد. فراموش نکنید که اگر دستگاه مورد نظر شما چنین قابلیتی را نداشته باشد، ممکن است زیاد یا کم بودنِ حجم خون وارد شده به دستگاه سبب نشان دادن عدد اشتباه توسط دستگاه شود و مشکلات مذکور در سطرهای قبلی را به وجود بیاورد.

چه مقداری از خون برای دستگاه مناسب است؟

نمی‌توانیم در این باره نظر دقیقی بدهیم؛ چراکه هر دستگاه به میزان خاصی از حجم خون نیاز دارد، اما عموماً، حجم خون درخواستی توسط دستگاه از میان ۰٫۳ میکرولیتر تا ۵ میکرولیتر متغیر است. در مدل‌های قدیمی‌تر دستگاههای تست قند خون، میزان بیشتری از خون مورد نیاز بود و این موضوع، درد بیشتری را به فرد متحمل می‌کرد.

اما در مدل‌های پیشرفته‌ای که چندی است وارد بازار شده‌اند، این میزان به طرز بی‌نظیری کاهش یافته و حتی در مواردی خاص به زیر ۰٫۳ میکرولیتر رسیده که درد بسیار کم‌تری را برای فرد به همراه خواهد داشت.

دستگاه تست قند خون از چه مناطقی خون می‌گیرد؟

اکثر مدل‌هایی که در بازار و یا داروخانه‌ها وجود دارند فقط می‌توانند خون نوک انگشت شما را تشخیص بدهند، اما در مدل‌های جدیدتر و پیشرفته‌تر، شما می‌توانید از مناطقی مانند بازو و ساعد که درد کم‌تری را نیز به شما القا می‌کنند خون بگیرید. این ویژگی برای سالمندان یا برای کسانی که نیاز دارند در طول روز چندین بار قند خون خود را تست کنند بسیار مهم است.

میزان حافظه‌ی دستگاه تست قند خون

برخی از افراد به دلیل وجود بیماری یا رژیم‌های متنوعی که دارند، قند خون‌شان در طول روز یا هفته با نوسان بسیار زیادی همراه است. در نتیجه، پزشک از شما می‌خواهد تا قند خون‌تان را در یک بازه‌ی زمانی خاص مشخص کنید و به او اطلاع دهید. وقتی دستگاه تست قند خون شما از یک حافظه‌ی مناسب برخوردار باشد، شما می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید. البته حافظه در اکثر مدل‌های موجود در بازار موجود است و نیازی به جستوجوی بیش از حد ندارد. البته بعضی از دستگاه‌ها می‌توانند میانگین قند خون شما را نیز به شما اطلاع دهند.

قابلیت اتصال به کامپیوتر

برخی از مدل‌های پیشرفته‌ی دستگاه‌های تست قند خون می‌توانند به کامپیوتر یا لپ تاپ شما متصل شوند و تجزیه و تحلیل مفصلی بر روی تست‌های مکرر قند خون‌تان انجام دهند. این ویژگی نیز اختیاری است.

آیا سرعت اندازه‌گیری قند خون مهم است؟

خیر؛ در حقیقت این ویژگی را نمی‌توان به عنوان معیاری برای اندازه‌گیری میزان کیفیت دستگاه قرار داد. اما اگر فکر می‌کنید زمان این کار برای شما اهمیت زیادی دارد، پس می‌توانید از دستگاه‌هایی استفاده کنید که در زمان کوتاهی این عدد را به شما اعلام می‌کنند.

اندازه‌ی دستگاه تست قند خون

اندازه و طول و عرض دستگاه نیز یکی از ویژگی‌های کاملاً اختیاری برای یک مصرف کننده است. اما اگر به یک دستگاه قابل حمل نیاز دارید، پس از دستگاه‌هایی استفاده کنید که اندازه‌هایی کم‌تری دارند و برای موارد استفاده‌ی شما مناسب هستند.

صفحه نمایش دستگاه تست قند خون

صفحه نمایش دستگاه تست قند خون می‌تواند تاریخ و ساعت و عدد قند خون را برای شما به وضوح نمایش دهد. اما بهتر است این صفحه نمایش به گونه‌ای باشد که اعداد و ارقام به وضوح بر رویش خوانده شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.