وی دل

راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه هوا و معرفی پرفروش‌ترین ها - وی دل

بهترین دستگاه تصفیه هوا

در دنیای امروز، با افزایش جمعیت، صنعتی شدن شهرها، استفاده روز افزون از وسایل نقلیه و سوخت‌های فسیلی آلودگی هوا بیشتر و بیشتر می‌شود و حتی این آلودگی به هوای درون خانه‌ها نیز راه پیدا کرده است. همه انسان‌ها بخش زیادی از شبانه روز را داخل خانه می‌گذرانند. اگر هوای داخل خانه مانند بیرون آلوده باشد با هر بار نفس کشیدن مقدار زیادی آلودگی و میکروب را به درون ریه‌های خود وارد می‌کنید و این مسئله باعث مشکلات متعددی از جمله تنگی نفس، حساسیت و آسم خواهد شد. استفاده از گیاهان تصفیه کننده یکی از راه‌حل‌های آسان، کم‌هزینه و طبیعی برای تصفیه هوای خانه است اما عمل تصفیه کند و دیر انجام می‌شود. به همین دلیل امروزه دستگاه تصفیه هوا یک محصول تجملی به حساب نمی‌آید و خرید و استفاده از یک دستگاه تصفیه هوای خانگی برای حفظ سلامت خود ضروری است.

خرید دستگاه تصفیه هوا چه ضرورتی دارد؟

طبق آمار نهاد بهداشتی جهانی، ۴۵۰۰ نفر در تهران به دلیل آلودگی هوا در سال ۱۳۹۲ فوت کرده‌اند. در واقع این آمار نشان می‌دهد که در یک شبانه‌روز ۱۲ نفر در تهران به این دلیل جان خود را از دست داده‌اند. بنابراین آلودگی بسیار خطرناک‌تر و بیشتر از آنچه است که تصور می‌شود. در چنین شرایطی آیا خرید یک دستگاه تصفیه هوا برای حفظ سلامت هوا اهمیت ندارد؟ تصور می‌کنم جواب شما هم مانند ما مثبت است.

برای خرید دستگاه تصفیه هوا باید به نکاتی چون سطح کیفی هوای درون خانه توجه کرد. اگر حساسیت و آلرژی دارد و این حساسیت در خانه بیشتر خود را نشان می‌دهد، پس باید دستگاه تصفیه کننده ما دارای فیلتر هپا باشد. فیلتر هپا یا High Efficiency Particulate Air قدرت از بین بردن ذرات معلق در هوا را با کارایی بالا دارد. این ویژگی با دقت بسیار و به اندازه ۹۹.۹۷% ذرات ریز در  سطح  ۰.۳ میکرون و بزرگتر (گرد و خاک، پرزها، ذرات گیاهان و موی بدن حیوانات خانگی و غیره) را تصفیه می‌کند.

فیلتر هپا چیست؟

موثرترین نوع فیلتراسیون برای از بین بردن ذرات کوچک و جلوگیری از حساسیت از نظر کارشناسان فیلتر هپا است. چرا که فیلترهای دیگر نیز از عملکرد فیلتر هپا پیروی می‌کنند و هوا را تصفیه می‌کنند. این فیلتر از ترکیب رشته‌های فایبرگلاس، پوشال و حصیر و فشرده شدن آنها ساخته شده است. ضخامت این الیاف متفاوت و با توجه به کارایی آنها از ۰.۵ تا ۲ میکرون است. کارکرد سه‌‌گام فیلتر هپا ذرات با ضخامت صد نانومتر مسدود می‌کند، ذرات بزرگتر از ۱ میکرون را به دام می‌اندازد و سرعت پخش ذرات کوچک‌تر از ۰.۱ میکرون را کم می‌کند و آن‌ها را متراکم و به دام می‌اندازد.

خرید بهترین دستگاه تصفیه هوا خانگی

تکنولوژی فیلتراسیون به کار رفته در دستگاه‌های تصفیه کننده هوا به دو بخش مهم تقسیم می‌شود:

 • فیلتراسیون یونیزه شده یا اکتیو

در این نوع فیلتراسیون موجودات زنده در هوا از راه یونیزه شدن، از بین می‌روند. از نکات منفی این فیلتراسیون تولید اُزن است. اُزن باعث ایجاد مشکلاتی برای ریه و دستگاه تنفسی به خصوص برای کودکان می‌شود.

 • فیلتراسیون غیرفعال

در این تکنولوژی فن‌ها جریان هوا را به داخل دستگاه می‌کشانند و با عبور دادن آن از فیلترها و جذب آلاینده‌ها، هوایی تازه تولید می‌کند. فیلتراسیون غیر فعال تولدی اُزن نمی‌کند و برای مصارف خانگی مناسب‌تر است.

 

در صورت داشتن بیماری آسم، باید دستگاه تصفیه کننده هوای مخصوص بیماری‌های آسم و آلاینده‌های شیمیایی را خریداری کنید. این نوع از دستگاه‌های تصفیه کننده هوا، دارای فیلتراسیون‌های شیمیایی و سایر بوها در کنار فیلتر هپا هستند. در واقع چند سطح فیلتر برای تصفیه هوا در این دستگاه‌ها قرار دارد. سطح اول ذرات خیلی بزرگ را از بین می‌برد و آن‌ها را از صافی رد می‌کند تا وارد فیلترهای قسمت بعدی نشده و طول عمر آن را افزایش ندهد.

چنان‌چه دود سیگار یا شومینه و سایر گازهای پرضرر شما را آزار می‌دهد، از تصفیه کننده‌های دود استفاده کنید.

در صورت حساسیت به مواد شیمیایی، دستگاه تصفیه کنند هوا برای آلرژی های شیمیایی همه منظوره (MCS) برای شما مناسب است.

در آخر در صورتی که اگر برای بهتر شدن سطح کیفی هوای محیط داخلی خود، نیاز به دستگاهی پیشرفته‌تر دارید، دستگاه‌های تصفیه کننده هوای چند منظوره انتخاب مناسبی برای شماست.

معیار های خرید دستگاه تصفیه هوا

 1. اندازه دستگاه تصفیه هوا

دستگاه‌های تصفیه هوا به دلیل کارکردی که دارند و برای اینکه توان به حرکت درآوردن و تصفیه هوا را داشته باشند، ابعاد بزرگی دارند. در هنگام خرید با توجه به اندازه محیطی که برای آن از دستگاه استفاده می‌کنید، به سایر و اندازه دستگاه تصفیه کننده هوا دقت کنید. اندازه‌ای که دستگاه تصفیه هوا می تواند پوشش دهد به مترمکعب حساب می‌شود. در حین محاسبه‌ی محیط موردنظر خود، باید ارتفاع را هم در نظر داشته باشید. برای نمونه یک دستگاه تصفیه‌ هوا که گنجایش آن ۳۵۰ تا ۴۰۰ مترمکعب است، می‌تواند برای محیطی با ۲۵۰ متراژ و ۸.۵ متر ارتفاع گزینه خوبی باشد.

 1. تعداد دفعات عوض شدن هوا در یک ساعت

ACH همان تعداد دفعاتی است که دستگاه تصفیه کننده در یک ساعت هوا را تصفیه می‌کند. در هنگام خرید باید به این ویژگی با توجه به نیاز خود دقت کنید. برای مثال افراد دارای حساسیت یا بیماری آسم، بهتر است دستگاهی انتخاب کنند که حداقل در یک ساعت ۴ بار محیط را تمیز کند. اگر ACH نشان دهنده عدد ۴ باشد یعنی در هر یک ربع  ساعت، یک بار هوا تصفیه می‌شود. هرچه این عدد بالاتر باشد، نشان‌دهنده‌ی عملکرد بهتر دستگاه است که البته به مساحت مورد استفاده نیز بستگی دارد و عملکرد دستگاه را باید با توجه به آن سنجید.

 1. معیار سرعت دستگاه تصفیه هوا یا CADR

CADR یا سرعت دستگاه به این معنی است که چه اندازه هوای سالم و یونیزه شده از دستگاه خارج شده است. هر چه عدد این شاخص بالاتر باشد، سرعت دستگاه نیز بیشتر است. سرعت بیشتر دستگاه به معنی سرعت بالای عملکرد و ظرفیت بیشتر است. این معیار نیز بسته به متراژ محیط مورد نظر و نوع مصرف، ارزیابی می‌شود.

سایر قابلیت های اضافی دستگاه تصفیه هوا

دستگاه‌های تصفیه کننده هوا علاوه بر معیارهای اصلی، یک سری قابلیت جانبی نیز دارند که امکان استفاده راحت از محصول و کنترل بیشتر بر روی عملکرد آن را به شما خواهند داد.

هشدار تعویض فیلتر:

این هشداردهنده، زمان تغییر فیلتر را اطلاع می‌دهد. برخی از این هشداردهنده‌ها بر اساس شمارش روز و هشداردهنده‌های هوشمند با ارزیابی وضعیت کنونی فیلتر عمل میکنند.

تشخیص کیفیت هوا یا حسگر گرد و غبار:

در بعضی از دستگاه‌های تصفیه هوا، حسگر هایی برای تشخیص خودکار آلودگی هوا قرار دارد که بسته به میزان آلودگی، سرعت تصفیه هوا و فن را تغییر می دهند.

قابلیت تنظیم سرعت فن:

دستگاه‌های پیشرفته علاوه بر تنظیم دستی، به طور خودکار با تجزیه و تحلیل سطح آلودگی، سرعت فن را کم یا زیاد می کند. البته هر چقدر سرعت فن زیادتر شود، صدای دستگاه نیز بیشتر می‌شود.

فیلترهای همیشگی یا قابل تعویض:

فیلترهای همیشگی باید پس از مدتی از طریق مکش تمیز شوند و فیلتر‌های قابل تعویض بعد از یک دوره ماهانه یا سالانه باید عوض شوند. به هر صورت هر دو این فیلترها هزینه‌بر هستند اما دستگاه‌هایی که فیلتر دائمی دارند گران‌تر و البته کم دردسرتر هستند. اگر قصد دارید دستگاهی با فیلترهای قابل تعویض تهیه کنید، از کمپانی‌هایی که گارانتی می‌دهند، دستگاه تصفیه هوا خرید کنید تا هر زمان به فیلتر نیاز داشتید، مدل سازگار با دستگاه خود را به راحتی پیدا کنید.

زمان بندی یا تایمر:

تایمر با روشن و خاموش کردن خودکار دستگاه در شبانه‌روز، در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کند و همچنین طول عمر دستگاه را افزایش می‌دهد.

اپلیکیشن:

با قابلیت وصل شدن به اسمارت فون‌ها از طریق WiFi، تصفیه کننده خود را می‌توانید از طریق اپلیکیشن کنترل کنید. حجم آلودگی، سرعت فن، زمان و … بر روی موبایل شما نمایش داده شده و بلافاصله بعد از اتصال همگام‌سازی می شود.

میزان صدا براساس دسی بل:

همان‌طور که قبلا گفته شد سرعت دستگاه تصفیه هوا با میزان صدای آن رابطه مستقیم دارد. اگر در محیط داخلی خود نوزاد دارید، تصفیه کننده را برای اتاق خواب می‌خواهید و یا سر و صدای زیاد و مداوم شما را اذیت می‌کند، مدل‌های کم صداتر برای شما مناسب‌تر است.

 

دستگاه تصفیه هوا را در کجای منزل نصب کنیم؟

از آنجا که اغلب زمان سپری شده در خانه، در اتاق خواب میگذرد، توصیه میشود که دستگاه تصفیه کننده در اتاق خواب قرار بگیرد.

توجه کنید جا‌به‌جایی دستگاه تصفیه هوا در میان اتاق‌های مختلف احتمال دارد تاثیر منفی روی عملکرد دستگاه داشته باشد.

دستگاه تصفیه کلی به همه اتاق ها متصل شده و با سیستم تهویه در ارتباط است. این سیستم هزینه به صرفه‌ای داشته و علائم حساسیت را تا حدودی از بین می برد. در صورت داشتن علائم حساسیت و مشکلات تنفسی بهتر است از دستگاه‌های جداگانه و باکیفیت‌تر استفاده نمایید.

معرفی بهترین دستگاه های تصفیه کننده هوا در ایران

 1. تصفیه کننده هوا لایفا ایر LA502

تخصص برند لایفا ایر در تولید دستگاه تصفیه هوای هوشمند برای محیط‌های داخل است. مانتیور هوشمند این دستگاه تصفیه هوا یک عامل اختصاصی و منحصر به فرد برای این برند در بازار محسوب می‌شود. این محصول از تکنولوژی انحصاری اروپایی در حوزه طراحی و تولید بهره برده است. این دستگاه تصفیه هوای هوشمند بر پایه توربین محرک هواپیمای airbus با موتور قوی توربو و صدای کم با فیلترهای چند منظوره مانند پیش فیلتر، فیلتر HEPA و… برای از بین بردن انواع باکتری و ویروس تا ۹۹% از محیط مناسب می‌باشد. تصفیه کننده هوا لایفا ایر LA502 دارای دو گام می باشد:

در گام اول، سنسورهای چند گانه مانند حس‌گر لیزری (به منظور تشخیص ریزگردهای کوچک‌تر از ۳ میکرون)، حس‌گر الکتروشیمیایی و حس‌گر دی اکسید کربن به پایش و تشخیص میکروب‌های محیط می پردازند. مانیتور هوشمند شدت و نوع میکروب را نشان می‌دهد.

در گام دوم، مانیتور هوشمند دستور پالایش و پاک‌سازی هوا را بر اساس شدت و نوع آلاینده‌ها به دستگاه مرکزی ارسال می‌کند و در مدت زمان ۶۰ دقیقه، محیطی ۴۰۰ متری را در ۲۰ دقیقه تمیز می‌کند. قدرت و عملکرد دستگاه را در پاک‌سازی و تصفیه هوا را می‌توانید از مانیتور مشاهده کنید.

 

 1. دستگاه تصفیه کننده هوا اوزون مدل ۶۰۸

محصولات اوزون دارای بالاترین کیفیت هستند و نظام مدیریتی بر تولید آنها نظارت دارد. این دستگاه مناسب محیط‌های داخلی ۴۵ الی ۶۵ مترمربع است و به خصوص برای اتاق کودکان و افراد سال‌مند و یا اشخاصی که ناراحتی تنفسی دارند و به تنفس هوای پاک نیاز دارند، انتخاب خوبی است. دستگاه تصفیه هوا اوزون مدل ۶۰۸ با بهره‌مندی از فیلترهای ضد حساسیت و ضد قارچ و کارکرد کاملا هوشمند متناسب با میزان آلاینده‌های معلق خیلی ریز به همراه طراحی شیک و قیمت به صرفه یکی از محبوب‌ترین ها و یک انتخاب مناسب می‌باشد.

 

 1. دستگاه تصفیه هوا سامسونگ مدل G42

این دستگاه دارای ویژگی‌های زیر است:

 • وزن ۱۵ کیلوگرم
 • سیستم فیلتراسیون ۵ گام برای از بین بردن گرد و غبار در هوا، ذرات بسیار کوچک میکرونی، ویروس و غیره
 • دارای فیلتر اولیه برای جذب آلاینده‌های معلق و مضر در هوا مانند موی حیوانات
 • دارای فیلتر HEPA برای جذب تمامی ذرات معلق در هوا تا ۹۹.۹۷ %
 • دارای فیلتر ضد حساسیت
 • دارای فیلتر بورزدا برای جذب گازهای سمی و انواع بوها
 • دارای فیلتر پلاسما

 

 1. دستگاه تصفیه هوا ونتس مدل MICRA 100

دستگاه تصفیه هوای ونتس دارای ویژگی بازیافت انرژی و حرارت است. نصب آسانی در هر مرحله از ساخت ساختمان یا بهره‌برداری ساختمان دارد. برای نصب تنها لازم است دو دریچه با قطر ۱۰۰ میلی‌متر جهت تبادل هوا با فضای بیرون، در دیوار ایجاد شود و جهت جلوگیری از نفوذ آب باران و اجسام بیرونی، یک دمپر خروجی بر روی دیوار قابل نصب است. دارای فیلتر هپا برای از بین بردن گرد و خاک و تامین هوای سالم است و برای صرفه‌جویی بیشتر یک فن با موتور EC  دارد. این سیستم بر خلاف سیستم‌های تصفیه هوای دیگر، هوای آلوده داخلی را به بیرون فرستاده و از هوای بیرونی و تصفیه شده برای تامین هوای داخل استفاده می‌کند. برای اینکه هوای سرد بیرون پیش از ورود به محیط داخل، هم دما با محیط اتاق شود، در ورودی دستگاه یک تبدیل دمای صفحه‌ای قرار داده شده است.

 

 1. دستگاه تصفیه کننده هوا گازر مدل C15

برند گازر محصول کشور چین با بهره‌گیری از قطعات سرزمین‌های اروپایی و ژاپن و مارک‌های پیشرو در لوازم یدکی است و با هدف ارتقا زندگی و به کارگیری تکنولوژی مدرن و تجربه ۵۵ ساله به عنوان یکی از محبوب ترین  پیشگامان طراحی و خلاقیت در حوزه محصولات خانگی مانند سیستم‌های تهویه مطبوع ، تصفیه آب و هوا و …. در دنیا مطرح است. این محصول مناسب محیط ۱۵ الی ۲۰ متر و اتاق خواب کودکان و سالمندان و بیماران تنفسی است.

 

 1. دستگاه تصفیه هوا ناسیونال مدل ۳۸۰۰ Airpurifier

از برترین دستگاه‌های تصفیه هوا در ایران برند ناسیونال، محصول کشور تایوان و تحت لیسانس ژاپن است که دارای مدرن‌ترین سیستم تصفیه هوا است. مدل ۳۸۰۰ این مدل قدرت تصفیه هوا و حذف ذرات تا ۹۹.۷% و تولید اکسیژن را دارد. فیلترهای تصفیه هوا ناسیونال را هر ۱۸ ماه یک بار باید تعویض کرد. این محصول دارای ۶ فیلتر تصفیه هوا است: ۱.فیلتر کاتالیزور سرد ۲.فیلتر کربن فعال سلولی ۳.آنتی باکتریال ۴.فیلتر هپا ۵.ضد عفونی کننده (UV) فرابنفش ۶.یونیزاسیون منفی

 

 1. دستگاه تصفیه هوا ایزی ول Easy Well مدل Clair

دستگاه تصفیه هوای ایزی ول مناسب محیط‌های کوچک و متوسط است و با با طراحی زیبا و جذاب، نمایی عالی به دکوراسیون محیط داخلی شما خواهد داد. این دستگاه توانایی ازبین بردن ۹۹.۹۷ درصدی ذرات ریز، قارچ ها، ذرات آلرژی‌زا و ویروس‌ها را دارد. این دستگاه قابلیت حذف ذرات ریزی را دارا است که حتی فیلتر هپا توانایی حذف آنها را ندارد. استفاده از فیلتر با فناوری خلاقانه E2F که از شاخصه الکتریسیته ساکن برای از بین بردن ذرات استفاده می نماید. از ویژگی‌های مثبت این دستگاه قابلیت محافظت از لایه اُزن است.

 

 1. دستگاه تصفیه هوا اینو موا مدل BK 01

این دستگاه محصول کشور هلند و دارای گواهینامه‌های معتبر جهانی از جمله استانداردهای روز اروپا در حوزه فیلتر و فیلتراسیون است. طراحی این دستگاه شیک و دارای جنس بدنی عالی است. موتور قدرتمند و کاملا بی‌صدایی که دارد با ۳ دور فن متفاوت و همین طور حالت سایلنت و اتوماتیک برای داشتن شب‌هایی آرام و با نشاط هوای محیط شما را آنالیز از هر نوع گرد و خاک و آلاینده‌های میکروبی، ویروسی و گازهای سمی تصفیه می‌کند. همچنین این دستگاه ۳۰ متر فضا را تصفیه می‌کند. این دستگاه تصفیه هوا از حسگرهای به روز و پیشرفته آنالیز و شناسایی میزان آلودگی هوای محیط و هشدار وضعیت بحرانی بهره‌مند است. این دستگاه دارای حسگر هوشمند تشخیص زمان تعویض فیلتر است.

 

 1. دستگاه تصفیه هوا هیوندای واکورتک مدل EOS-501D

دستگاه تصفیه هوای هیوندای محصول کشور کره جنوبی است. این محصول با توانایی تصفیه ۶۰ متر مربع از محیط داخلی در هر ربع ساعت را دارد و به همین دلیل و به وسیله‌ی فیلترهای مدرنی که دارد شرایط مطلوبی برای محیط‌های داخلی مسکونی و اداری به وجود می‌آورد.

 

 1. دستگاه تصفیه هوا چرمه شیز مدل CS-10000

این دستگاه تصفیه هوا فیلترهایی دارد که توانایی حذف انواع ویروس‌ها، قارچ‌ها، آلاینده‌ها و ذرات ریزتر از ۰٫۱ میکرون و از بین بردن انواع گازهای سمی و مواد شیمایی و بو و دودهایی مانند دود سیگار را دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

 • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
 • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.