وی دل

راهنمای خرید بهترین برند تردمیل خانگی و قیمت انواع تردمیل - وی دل

راهنمای خرید تردمیل

شاید تا ده سال پیش تردمیل به عنوان وسیله‌ای لوکس و لاکچری محسوب می‌شد و ما در کم‌تر خانه‌هایی با این وسیله مواجه می‌شدیم، اما امروزه تردمیل نیز به یک وسیله‌ی عادی ورزشی مانند میله‌ی بارفیکس تبدیل شده که فقط از قیمت بالاتری برخوردار است. اما چرا یک نفر باید تردمیل بخرد؟ اصلاً کارایی این دستگاه چیست؟

فرض کنیم شما هم از آن دسته آدم‌هایی هستید که بیشترِ وقت‌تان را در محل کار و یا در کنار خانواده می‌گذرانید؛ در چنین موقعیتی، تحرک شما به رانندگی یا در بدترین شرایط، پیاده روی تا ایستگاه اتوبوس، تاکسی یا مترو محدود می‌شود و شما روز به روز اضافه وزن بیشتری خواهید داشت. این کار، در وهله‌ی اول سلامت شما را نشانه می‌رود و سپس ظاهر و زیبایی‌تان را خدشه دار می‌کند. همچنین، در شرایطی که عضوی از خانواده‌ی شما بهانه‌های بی دلیل و غیر موجهی برای باشگاه نرفتن دارد، می‌توانید با خرید یک دستگاه تردمیل این بهانه‌ها را رفع کنید و او را به ورزش کردن ترغیب کنید. همان‌طور که می‌دانید، پیاده روی یا دو، بهترین ورزش‌ها هستند و می‌توانند در امر کاهش وزن به شما کمک شایانی بکنند.

اما تردمیل  می‌تواند دویدن را برای شما بسیار ساده‌تر کند، چرا که دویدن بر روی تردمیل مثل دویدن بر روی زمین نیست؛ چراکه شما می‌توانید در هنگام خستگی سرعت تردمیل را کاهش دهید و این امر در ذخیره‌ی انرژی شما نقش بزرگی دارد.

اما خرید تردمیل به در نظر گرفتنِ معیارهای بسیار زیادی نیاز دارد. به طور مثال، اول از همه باید وزن خودتان را برای خرید تردمیل در نظر بگیرید؛ هر تردمیل می‌تواند میزان خاصی از وزن افراد را تحمل کند. همچنین، اگر از لحاظ استخوان‌بندی، جثه‌ی درشتی دارید، باید تردمیلی بخرید که عرض تسمه‌ی بیشتری داشته باشد.

پس از آن باید به مکان قرارگیری تردمیل در خانه‌تان توجه کنید. تردمیل باید در نقطه‌ای قرار بگیرد که از طرف چپ و راست حداقل ۱ یا ۲ متر خالی باشد؛ این فاصله برای زمانی است که اگر احیاناً تعادل‌تان در هنگام دویدن بر هم خورد با اجسام سختِ اطراف تردمیل برخورد نداشته باشید و آسیب نبینید. همچنین، تردمیل باید در مسیر باد و هوای آزاد قرار بگیرد تا در هنگام دویدن بتوانید از هوای آزاد نیز بهره ببرید و ریه‌های خود را تقویت کنید.

کلید ایمنی نیز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تردمیل است. در هنگام برهم خورد تردمیل شما می‌توانید از کلید ایمنی استفاده کنید و دستگاه را بلافاصله قطع کنید.

قیمت انواع تردمیل خانگی

برای خرید تردمیل باید به چه معیارهایی توجه کرد؟

بدنه

بدنهی تردمیل‌ها معمولا از جنس‌هایی همچون فولاد فشرده _ که جنسی مقاوم‌تر و سنگین‌تر از آلومینیوم است _ یا پلاستیک‌های فشرده ساخته می‌شود. هردوی این اجناس می‌توانند انتخاب مناسبی باشند اما فولاد ضد زنگ فشرده انتخاب بهتری است.

همچنین، حتما در حین خرید تردمیل مورد نظرتان را بررسی کنید تا محل اتصالات آن با استفاده از جوش به یکدیگر پیوند خورده باشد؛ چرا؟ چون اگر در این نقاط از پیچ و مهره استفاده شود، در طول مدت طولانی پیچ و مهره‌ها هرز شده و سبب کاهش طول عمر دستگاه و یا حتی خراب شدنِ آن می‌شوند. در این صورت، دستگاه دیگر کارایی اولیه‌ی خود را ندارد.

دسته‌ها

دسته‌های تردمیل معمولاً در دو طرف و یا در قسمت جلویی تردمیل قرار می‌گیرد تا در حین دویدن از آن استفاده کنید. در حین فرایند خرید حتماً از سفت بودنِ به اندازه‌ی دسته‌های تردمیل اطمینان حاصل کنید. همچنین، فاصله‌های‌شان را چک کنید تا در حین دویدن بازوهای‌تان به آن‌ها برخورد نکند.

اگر دسته‌های تردمیل‌تان از دکمه‌هایی برای تنظیمات سرعت و قابلیت‌های مختلف تردمیل برخوردار باشد نیز برای شما بهتر است.

موتور تردمیل

یکی از تفاوت‌هایی که تردمیل‌های خانگی با تردمیل‌هایی که در باشگاه قرار دارند در نوع موتورشان است. البته قدرت و سرعت موتور در این قسمت مورد توجه ما نیست و منظور ما از تفاوت، تفاوت در نوع جریان برق‌شان است. تردمیل‌های خانگی جریان برق مستقیم دارند اما جریان برق در تردمیل‌های باشگاهی به صورت متناوب است و تردمیل‌های باشگاهی اصولاً سر و صدای بیشتری دارند که اهمیتی ندارد، اما تردمیل خانگی باید حدالمقدور بی‌سر و صدا باشد. همچنین تردمیل‌های باشگاهی به جریان برق اختصاصی نیاز دارند.

قدرت موتور

قدرت موتور تردمیل‌ها نیز مانند قدرت موتور ماشین با واحد اسب بخار سنجیده می‌شود. تردمیلی که شما می‌خرید حتماً باید قدرتی بالغ بر ۱٫۵ اسب بخار داشته باشد، وگرنه به سرعت خراب می‌شود و نیاز به تعمیر پیدا می‌کند. چنین موتورهایی عمر اندک و کیفیت پایینی دارند.

سرعت

تردمیلی برای شما مناسب است که با سرعت راه رفتن‌تان هماهنگ باشد. سرعت مناسب برای پیاده روی روی تردمیل بین ۳ تا ۷ کیلومتر بر ساعت و برای دویدن بین ۶ تا ۱۰ کیلومتر است. سرعت‌هایی بیشتر از این برای مردم عادی بیهوده است و فقط مورد استفاده‌ی دونده‌ها یا ورزش‌کاران حرفه‌ای قرار میگیرد.

تسمه

طول تسمه‌ی یک تردمیل باید با بلندترین قدم شما برابر بوده و یا حتی بیشتر باشد؛ همچنین، عرض تسمه باید به گونه‌ای باشد که بازوهای شما به راحتی بر روی دسته‌های تردمیل قرار بگیرد، نه این‌که با آن‌ها برخورد داشته باشد. در نظر گرفتن این دو نکته در طول فرایند خرید تردمیل می‌تواند به شما کمک شایانی بکند.

تحمل وزن

یادتان باشد که شما در حین دویدن، وزنی بیش از وزن خودتان را تولید می‌کنید، چون با دویدن، هم وزن طبیعی خود، و هم فشاری مضاعف بر روی تسمه‌ی تردمیل وارد می‌شود. همان‌طور که یادتان است، در سطرهای قبل خاطرنشان کردیم که هر تردمیل میزان خاصی از وزن افراد را تحمل می‌کند، در نتیجه باید حواس‌تان باشد که مبادا تردمیلی ضعیف‌تر از چیزی که باید انتخاب نکنید.

ایمنی در حین دویدن یا راه رفتن

یادتان می‌آید که در سطرهای قبلی راجع به دکمه‌ی ایمنی نیز صحبت کردیم؟ در برخی از مدل‌های تردمیل، کلید ایمنی دارای گیرهای می‌باشد که می‌تواند با یک نخ، پارچه یا طناب به لباس فرد دونده یا راه رونده بر روی تردمیل وصل شود. اگر شما به طور مثال فرد سالمندی در خانه دارید که نمی‌تواند در حین راه رفتن تعادل خودش را حفظ کند، می‌توانید این نخ یا طناب را به لباس او وصل کنید تا در حین بر هم خوردن تعادلش، دستگاه به صورت خودکار و به سرعت قطع شود و از افتادن او تا حد امکان جلوگیری شود.

 SDS یا قابلیت ضربه گیر

تردمیل‌های جدیدی که به تازگی روانه‌ی بازار شده‌اند دارای قابلیتی هستند که می‌توانند از فشار آمدن به کمر و زانو و مفاصل و تا حد زیادی چشم شما جلوگیری کنند. در اکثر تردمیل‌ها این قابلیت با استفاده و تعبیه‌ی ضربه‌گیرهای لاستیکی در زیر تسمه انجام می‌شود. اما در برخی از مدل‌های جدید تردمیل، سیستم SDS نه تنها می‌تواند از اعمال فشار زیادی بر روی مفاصل و کمر و زانو و چشم شما جلوگیری کند، بلکه می‌تواند یک حالت انعطافی در حین راه رفتن یا دویدن بر روی تردمیل برای شما ایجاد کند و این امور را برای شما ساده و ساده‌تر کند. همچنین سیستم‌‌های اس دی اس اصولاً حاوی شیب برقی نیز هستند.

تنظیمات میزان شیب

روش‌های متعددی برای تنظیم میزان شیب در تردمیل‌ها وجود دارد و البته تمام تردمیل‌ها شامل چنین قابلیتی می‌شوند. اما در برخی مدل‌ها این کار به صورت دستی و در برخی دیگر به صورت برقی انجام می‌شود. حدالمقدور تردمیلی را در بازار انتخاب کنید که تنظیم شیب آن همراه با صدا و لرزش زیاد همراه نباشد تا اهل خانه را اذیت نکند.

صفحه کنترل

همه‌ی ما می‌دانیم که تردمیل‌ها در قسمت جلویی خود حاوی صفحه کنترلی هستند که شما می‌توانید مسائل زیادی همچون خاموش و روشن کردن دستگاه، تعداد ضربان قلب، سرعت دویدن و غیره را از طریق آن کنترل کنید. این صفحه کنترل‌ها می‌توانند بسیار پیچیده یا بسیار ساده باشند و این مسئله به جیب شما بستگی دارد. هرچه میزان پیچیدگی این صفحه کنترل‌ها بیشتر باشد، قیمت دستگاه شما نیز بالاتر می‌رود. اما مهم‌ترین نکته در چنین وضعیتی این است که قابلیت‌های دستگاه را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا واقعاً این قابلیت‌ها به کار شما می‌آیند یا خیر. اگر به کار شما نیایند پول‌تان را هدر کرده‌اید و اگر زیادی ساده باشد، جنس مناسبی را نخریده‌اید و در آینده پشیمان خواهید شد.

بهترین تردمیل خانگی

برخی از امکانات فرعی و مضاعف تردمیل‌ها

در برخی از مدل‌های جدیدتر تردمیل، امکانات فرعی و مضاعفی قرار داده شده که ممکن است برای بسیاری از مردم جالب باشد و یا اضافی و بیهوده باشد. به هر حال، این قابلیت‌ها می‌توانند بر قیمت دستگاه شما بیفزایند و در نتیجه، ما برخی از این امکانات را برای شما لیست کرده‌ایم:

  • تنظیم درجه‌ی شیب به صورت دقیق
  • داشتنِ برنامه‌های از پیش تعریف شده که می‌توانید در هنگام ورزش از آن‌ها برای کاهش وزن استفاده کنید
  • نشان دادن میزان دقیق چربی بدن شما
  • سیستم خنک کننده
  • ورودی صدا و قابلیت اتصال هندزفری برای گوش دادن به موسیقی‌های مخصوص زمان ورزش
  • سیستم تاشوندگی برای تردمیل در مواقعی که در خانه‌تان فضای کافی و مناسب برای تردمیل به صورت دائمی وجود نداشته باشد

کشور سازنده

کشور سازنده و برند دستگاه تردمیل از جمله مسائلی است که برای اکثر مردم جامعه‌ی ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اما حقیقت این است که نام یک برند یا کشور، نمی‌تواند برای شما تضمین کیفیت کند. کشورهای سازنده‌ای که محصولات تردمیل‌شان در کشور ما به وفور یافت می‌شود عبارتند از چین، تایوان، کره، اسپانیا و فنلاند. نکته‌ای که از برند و کشور سازنده نیز مهم‌تر است و شما حتماً باید به آن توجه کنید، گارانتی و خدمات پس از فروش است.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.